Каталог статей
Головна » Статті » Соціальна сфера |
АЛКОГОЛЮ, ТЮТЮНОПАЛІННЮ - "НІ!"
Одна з гострих проблем сьогодення - це поширення серед дітей та підлітків тютюнопаління і вживання алкоголю. У буденному житті кожна людина має свої звички. Як стверджують психологи, звички - це відпрацьовані до автоматизму форми поведінки особистості. Вони можуть призводити до формування позитивних рис характеру або ж до дурних вчинків і проступків. Тобто, є корисні та шкідливі звички. Але є ще й такі, що згубно впливають на здоров'я. Ці звички складають особливу групу. До них належить вживання алкоголю, наркотиків і тютюнопаління. Детальніше про шкідливість тютюнопаління.
Чому молодь, особливо підлітки, починають курити?
Одна з причин - приклад дорослих курців у сім'ї. Друга причина - цікавість через недисциплінованість. Підлітки факт куріння пов'язують із мужністю, зрілістю, привабливістю, самостійністю.
Особливо небезпечне куріння для несформованого молодого організму. Так, отруйна дія куріння згодом відображується на різних його функціях. Підлітки-курці також гірше вчаться, ніж їхні однолітки, котрі не палять.
Найбільш отруйним є нікотин, що особливо згубно впливає на органи дихання, слизову оболонку та серце. Головний біль, нестійкий настрій, слабкість пам'яті, зниження працездатності - такий влив нікотину на центральну нервову систему.
Значну шкоду приносить докурювання недопалків (їхній дим є надто отруйним). Це нерідко роблять підлітки, коли не мають коштів на купівлю цигарок. Окрім того, є велика небезпека поширення інфекції від хворих курців.
Так, доза нікотину, що міститься у 20 цигарках, смер-тельна для людини. Однак шкідлива речовина потрапляє до організму не миттєво, тому куріння й не призводить до смерті відразу. Поступово організм звикає до тютюнового диму. Відповідно неприємні враження (нудота, запаморочення, шум у вухах тощо) теж із часом зникають. Шкідлива дія тютюну не обмежується нікотином. До складу тютюнового диму входить близько 30 отруйних речовин: аміак, синильна кислота, чадний газ та ін.
Тютюновий дим, який вдихає курець, насамперед потрапляє у верхні дихальні шляхи, а потім - у трахею та легені. Під впливом тютюнового диму відбувається хронічне подразнення слизової оболонки гортані, розвивається запалення голосових зв'язок, вони потовщуються, грубішають. Це призводить до зміни тембру голосу (грубий голос курця), що особливо помітно в молодих жінок.
Внаслідок подразнення слизової оболонки бронхів і трахеї тютюновим димом розвивається їх хронічне запалення (бронхіт і трахеїт).
Тому курці частіше хворіють на запалення легень, туберкульоз, захворювання у них мають тяжкий перебіг.
Учені встановили, що куріння - один з основних чинників, які призводять до того, що розвивається рак легень. Захворюваність на рак легень серед курців у 30 разів більша, ніж серед тих, хто не курить. Також відомо, що куріння збільшує ризик захворіти на злоякісні новоутворення інших органів: язика, гортані, стравоходу, шлунку, сечового міхура. Тютюновий дим згубно діє на серцево-судинну, дихальну системи та органи травлення. Неприпустиме куріння для дівчат і жінок. Наслідуючи моду, вони ризикують не тільки власним самопочуттям і красою, а й здоров'ям майбутніх дітей. Фізична та психологічна залежність від нікотину розвивається набагато швидше, ніж від алкоголю. Доведено, що більше 50% всіх захворювань, що є причиною смерті курців, припадає на долю серцево-судинних. Більше 80 % людей, що страждають хронічним захворюванням шлунка та дванадцятипалої кишки, є курці. Це захворювання найчастіше трапляється у запеклих курців. Доведено, що куріння негативно впливає і на процес лікування виразки.
Куріння - соціальне лихо. Через нерозуміння, сліпе наслідування моди, дорослих, ровесників підліток починає курити - спочатку робить одну затяжку, викурює одну сигарету, а потім тягнеться до лиховісної пачки знову і знову. І так куріння стає звичкою. А почати набагато легше, ніж покинути. Отож, краще не починати.
Алкоголь і алкоголізм, їх шкідливий вплив на організм людини
Якщо в людини знижений самоконтроль та недостатній рівень культури, вживання алкогольних напоїв може стати системним, а доза спожитого алкоголю - надмірною. Це зумовлює уявні комплекси негативних наслідків. Найтиповіші серед них - формування алкогольної залежності, а далі патологічних змін в усіх органах тіла людини. Це сприяє розвиткові тяжкого і небезпечного захворювання - хронічного алкоголізму. Ця хвороба руйнує особистість, опускає людину на "дно" і призводить до загибелі. Близько 5% підлітків, які почали вживати алкоголь у цьому віці, закінчують життя у психіатричних лікарнях, наркологічному диспансері, або "на вулиці". Вирватись з цього виру дуже важко. Значно легше в нього не потрапити. І це залежить від самої людини, від її переконань, світогляду.
У травній системі алкоголь швидко всмоктується в кров і розноситься до клітин головного мозку. Це проявляється збудженням, радісним настроєм (ейфорією, балакучістю, тощо). Людина втрачає почуття самоконтролю, сорому, стає брутальною і може здійснити такі вчинки, які, перебуваючи у тверезому стані, ніколи не зробила б.
Давно помічено, що люди, які мають згубну звичку до спиртного, частіше за інших хворіють на різні застудні хвороби органів дихання, тому, що алкоголь ослаблює опірність організму.
Дуже поширена думка про корисність алкоголю як засобу, який підвищує апетит. Дійсно, після вживання спиртних напоїв збільшується виділення шлункового соку, і в більшості випадків покращується апетит.
Проте, це може спостерігатися тільки спочатку, поки організм не перевантажений алкогольною отрутою. Системне вживання алкоголю призводить до того, що шлунковий сік, стимульований алкоголем, подразнює слизову оболонку шлунка і призводить до гастриту. Водночас з розвитком гастриту, порушується функція підшлункової залози, наслідком цього є панкреатит.
Також зловживання алкоголем призводить до виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки, до цирозу печінки та інших захворювань.
Дослідження, які були проведені групою вчених під керівництвом А.В.Царенка, виявили тривожну тенденцію. Шляхом анкетування більше як 2000 школярів м. Тернополя було встановлено, що якщо серед підлітків у віці 14-15 років періодично вживають алкогольні напої близько 30% опитаних, то в 16-17 р. їхня кількість збільшується в 2,7 раза і становить близько 80%. Результати аналізу основних причин, що зумовлюють вживання алкоголю неповнолітніми, свідчать, що для більшості підлітків це є прагнення до незалежності та самоутвердження, наслідування прикладу старших (у тому числі батьків), напружена психологічна атмосфера і часті конфлікти у сім'ї. Характерно, що більшість старшокласників пізнала смак алкоголю в сім'ї, а далі місцем вживання спиртного стала компанія.
Зловживання алкогольними напоями особливо небезпечне в дитячому, підлітковому віці, коли ще не завершилося формування організму, у цей період у печінці відсутній спеціальний фермент алкоголь, який розщеплює етиловий спирт на прості нетоксичні сполуки. Ось чому вживання дитиною навіть незначної кількості алкоголю може призвести до дуже небезпечних наслідків.
В організмі людини, яка вживає алкоголь змалку, набагато швидше формується алкогольна залежність. Вчені, вивчивши біографії декількох сотень хворих, які перебували на лікуванні від алкоголізму, виявили, що більшість із них почали вживати спиртні напої у віці 12-18 років. На лікування вони потрапили тільки у 25-35 р., маючи тяжкі ураження центральної нервової системи та внутрішніх органів, порушення психічної діяльності, в стані вираженої соціальної деградації.
Вкрай небезпечними є гострі отруєння алкоголем. Вживання великої дози алкоголю спочатку спричиняє глибокий алкогольний сон, а кожен наступний може зумовити розвиток серцевої слабкості, навіть параліч серцевого м'яза і дихання. Випадки раптової смерті серед алкоголіків дуже поширене явище.
Таким чином, основна небезпека зловживання спиртними напоями, особливо у підлітковому та юнацькому віці, полягає у виникненні алкогольної залежності, яка поступово переходить у тяжке захворювання - алкоголізм - і проявляється у незворотному ураженні ЦНС та всіх органів і систем.
Алкоголіки стають байдужими до роботи, сім'ї, дітей, відсунувши в бік і інші різнобарв'я людського життя, Отже, людина, яка не здатна сказати "ні" зловживанню алкогольними напоями, стає на шлях, що може привести її до деградації: фізичної, моральної, духовної, соціальної і врешті-решт, до загибелі. Алкоголізм спричиняє розвиток тяжкого і небезпечного захворювання - хронічного алкоголізму. Це, як правило, супроводжується суттєвим спотворен-ням життєвих пріоритетів і орієнтирів, руйнуванням особистості і, врешті-решт, соціальною, духовною і психічною деградацією, яка опускає людину на "дно" суспільства і неминуче призводить до загибелі особи.
Служба у справах дітей виконавчого комітету Нововолинської міської ради.
| |
Переглядів: 5737 | Рейтинг: 5.0/1 |
Всього коментарів: 0 | |