Каталог статей
Головна » Статті » Місцеве самоврядування |
ХОЧЕМО ЗНАТИ ВАШУ ДУМКУ
Асоціація міст України, членом якої з 1996 року є наше місто, ініціює повернення до мажоритарної системи виборів на місцевому рівні. Більше того , цікавить громадська думка з цього питання.
Поясню більш детально, що означає „мажоритарна система”. Перш за все – це система за порядком визначення результатів виборів (вона ще може бути пропорційною або змішаною). Мажоритарна система є найстарішою серед виборчих систем. Назва її походить від французького „majorite”, що в перекладі означає "більшість”. Мажоритарною вважається система визначення результатів виборів, завдяки якій депутатські мандати (один або кілька) від округу одержують тільки ті кандидати, які отримали встановлену законом більшість голосів, а усі інші кандидати вважаються не обраними.
При застосуванні мажоритарної системи виборчі округи найчастіше бувають одномандатними. Трапляється варіант багатомандатних округів. В одномандатних округах голосують, як правило, персо-ніфіковано. Мажоритарна система відносної більшості (або простої більшості, або "перший обирається на посаду”) є найпростішою різновидністю мажоритарної системи. За умов її запровадження обраним вважається кандидат, який отримав найбільшу кількість голосів виборців. Ця система досить результативна. За умов однакової кількості набраних голосів двома або більше кандидатами, що буває дуже рідко, законодавством традиційно використовується процедура жеребкування. При цій системі голосування відбувається в один тур. Як правило, не встановлюється обов’язковий мінімум участі виборців у голосуванні. Наголошу, що ця система виборів до місцевих рад існувала на території нашої держави до 2006 року. За часів існування мажоритарної системи місто було поділене на округи, кількість яких періодично змінювалась відповідно до статті Закону про вибори. Перед виборами кожний депутат на своєму окрузі зустрічався з виборцями. Правда, на такі зустрічі приходили найактивніші виборці, вони порушували проблеми не тільки свого виборчого округу, а й загальноміські. Всі питання бралися на облік як накази, розроблялися заходи для їх виконання та приймалося відповідне рішення міською радою, яке контролювалось (як депутатами, так і відповідальними працівниками виконкому). Про хід виконання періодично слухали на сесіях. Працюючи в організаційному відділі понад двадцять років, прийшла до висновку: мажоритарна система була більш ефективною. Багато виборців знали своїх депутатів в обличчя, віддавали нерідко їм свої голоси по декілька скликань підряд. Останні вибори проводилися за пропорційною системою, а виборці й досі нам телефонують та просять сказати, хто є депутатом у них на окрузі. Обурюються, коли у відповідь чують, що округів як таких немає, що депутати є представниками міських осередків політичних партій.
Недоліком мажоритарної системи відносної більшості є те, що вона не дає можливості враховувати інтереси всіх виборців округу. Адже кандидат може бути обраним абсолютною меншістю виборців, хоча і відносною їх більшістю на момент голосування. За таких умов голоси виборців, що голосували проти обраного кандидата, пропадають.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” вибори депутатів міських та обласних рад у 2006 році проводилися за пропорційною системою з жорсткими списками.
При пропорційній системі депутатські мандати розподіляються між партіями пропорційно до кількості голосів виборців, зібраних кожною з них у межах виборчого округу, межі якого збігаються з межами міста згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм. При застосуванні цієї системи округи завжди багатомандатні.
При застосуванні жорстких списків виборець голосує за список партії, що він обирає, в цілому. У виборчому бюлетені вказуються тільки назви партій, прізвища, імена, по-батькові перших п’яти кандидатів у депутати, включених до виборчого списку місцевої організації партії (блоку).
Пропорційна система з жорсткими списками має свої переваги: при голосуванні обирається передусім політична платформа і програма майбутньої діяльності партії; дана система найпростіша за формою здійснення і найдешевша. Недоліком її є те, що партійний список може "витянуги” у депутати невідомих, некомпетентних, непопулярних місцевих політиків. Крім того пропорційна система місцевих виборів може привести до таких небажаних розбіжностей, які мають місце сьогодні. Вибори до Верховної та місцевих рад не збігаються в часі. Сьогодні парламентську більшість сформувала Партія регіонів. Новообраний Президент – „головний регіонал„, а 21 депутат (із 37) нашої міської ради – бютівці. А тому результатом такої ситуації можуть стати певні непорозуміння, відсутність належної підтримки та ін. Мажоритарна система місцевих виборів виключає такі наслідки, і на мою думку на місцевому рівні є більш доцільною.
Євгенія Семенюк, начальник організаційного відділу міськвиконкому
| |
Переглядів: 776 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0 | |