Каталог статей
Головна » Статті » Історія |
Ваш подвиг ніким не забутий
У класі тиша. Іде урок. Незвичайний урок. Біля дошки - два ветерани. За партами учні 9-В і 8-А класів СЗШ № 4, а на пожовклих фотографіях молодість і юність з іскорками в очах, з надіями і мріями. Їм було по чотирнадцять, коли розпочалася війна, й підлітки з захопленням слухають ветеранів Великої Вітчизняної.
Війна була довга і жорстока, без права на перерву. Дні і ночі, мороз і сонце, голод і холод. Дорогою ціною далась перемога: загубленими життями, втраченим дитинством, сльозами матерів. Потом і кров’ю вкривалася земля. Стогнала і ревіла під градом куль і бомб, прогиналась під важким чоботом ворога і тяжкою ходою танків. Жорстокі бої йшли на передовій, завмерло життя і тліло існування на окупованих територіях, кипіла робота і боротьба за волю в тилу ворога. Віра в перемогу вела молодих і юних, незрілих і сильних духом у бій за життя на вільній землі, на землі без війни, на подвиг в ім’я Вітчизни.
Так за п’ять днів до свого сімнадцятиліття Бусловський Василь Матвійович із міста Бєлгород був призваний до лав Радянської Армії у квітні 1943 року. Його рідний край вже не топтав ворог, по всіх фронтах йшли наступальні операції. Василь Матвійович потрапляє у 35 окремий зенітно-прожекторний батальйон (командир роти Макаренко) зв’язковим. Разом із товаришем із автоматами на плечах, котушками, телефонами тягнули лінії передач, налагоджували зв’язок, допомагали дівчатам-зенітницям керувати важкою і відповідальною технікою. Зі спогадів: «…ми повинні були виявити марку літака, висоту та швидкість його, кількість ворожих одиниць, помітити прожекторами і швидко збити…». Так солдат пройшов від Харківщини до Відня, воював на землях Рівненщини, усієї Волинської області, Львівщини. Перемогу зустрів у м. Будапешт.
Але на цьому служба не закінчилася. Після проголошення капітуляції батальйон знову переформували й направили на постійне місце перебування у м.Володимир-Волинський. Василеві Матвійовичу ще випала честь охороняти учасників Кримської конференції.
До 1950 року прослужив у військовій частині, а з початком відкриття шахт демобілізувався, почав працювати механізатором, будувати дороги в Нововолинську та поблизу. Першу бурову установку сучасного типу в шахтарське містечко передали із Москви. І бригада Василя Матвійовича з великим бажанням взялася за впровадження нових технологій. Успішно здавши екзамен з експлуатації техніки, поїхали бурити вишки на схід України (Першотравень, Дніпропетровськ, Павлоград-вугілля). Із 1950 по 1979 рр. побувала бригада на всіх землях Радянського Союзу, де потрібна була бурова техніка. Згадує ветеран, що радо їх зустрічали на чужині, але рідна земля завжди чекала їхнього повернення.
Нині Бусловський В.М. проживає неподалік від нашої школи, підтримує тісний зв’язок із бойовими товаришами, спілкується з молоддю, часто згадує події тих років.
Із неприхованою цікавістю слухали школярі спогади ветерана Тихого Василя Яковича, за плечима якого чотири роки стройової служби і чотири роки роботи у штабі. Вразив учнів молодечим азартом, нескінченою енергійністю і рухливістю, радо відповідав на запитання.
Василь Якович ровесник нашої школи, працював бухгалтером до травня 1955 року. Крокуючи коридорами, пригадував шкільні кабінети, людей, з якими навчався і працював. Показав фотографії учнів перших випусків Нововолинської середньої школи робітничої молоді, згадав перших директорів - Харченка Миколу Гавриловича та Кратанчука Григорія Олексійовича.
Йому теж було чотирнадцять на початок війни. Призивався на військову службу 10 грудня 1944 року із Харківської області. Відразу з молодими солдатами був відправлений у Челябінський навчальний заклад, де проходив військову підготовку.
1 травня 1945 року ешелоном із 52 вагонів усе військове училище було переведено за наказом на службу в район оз. Байкал. Перемога мала б зупинити усі військові дії, але для Василя Яковича служба тільки розпочалася. Це була війна з Японією, яка теж несла людські втрати, розруху і хаос. Військова промисловість розвивалася швидкими темпами, формувалися фронти, враховуючи досвід попередніх перемог і поразок.
Проникливі спогади ветеранів глибоко западали у душі школярів, дитячий погляд зупинявся на кожній фотографії. На них завмерли образи, молоді обличчя, обпалені сонцем і холодом. Учні не один раз перечитували зворушливі написи на звороті світлин.
Що думав кожен із них, невідомо нікому, але дослівні перекази історій ветеранів я чула наступного дня. Навіть інтонацію мови учні не змінили. Це ще один доказ того, що без минулого немає майбутнього.
У кожної держави, кожного народу є дати і події, які складають основу буття, опорні точки їхньої історії, підгрунтя історичної пам’яті і національної гордості. Для нас, прийдешніх поколінь, такою знаковою віхою була і вічно буде перемога у Великій Вітчизняній війні.
Інна Лютяниця, учитель хімії СЗШ №4.
| |
Переглядів: 1217 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0 | |