Каталог статей
Головна » Статті » Історія |
ДОЛЯ, ГАРЯЧЕ ОБПЕЧЕНА ВІЙНОЮ
ДОЛЯ, ГАРЯЧЕ ОБПЕЧЕНА ВІЙНОЮ
З чим довелося зустрітися спекотного літа 1942 року і що потім пережити нововолинцю Михайлу Андрійовичу Сізову – достойно фабули пригодницького роману, серіалу на тему минулої війни. Це змогли описати Костянтин Симонов, Борис Полевой, Борис Васильєв, ті, хто йшов дорогами війни у солдатській чи офіцерській шинелі. Це доля мільйонів, які віддали життя, одному судилося піти в першу атаку в першому бою загинути, іншому – дійти до Берліна, третьому – відчути і отримати пекучість важкого поранення. Це доля мільйонів, які відстояли, вибороли нашу перемогу, наш сьогоднішній мирний день. Про сотні з них написані книги, зняті фільми, а мільйони ще чекають на своє визнання.
Що творилося у юначій душі 18-річного Михайла Сізова, сільського юнака, з травня по жовтень 1941 року? Разом із своїм класом готуються до випускного вечора. І тут для багатьох старших односельчан страшна звістка – війна. А вони, молоді, ще всього не усвідомлювали. Михайло повертається з випускного, а вдома плач – тато вже отримав повістку.
Що творилося у душі юнака у жовтні 1941-го, коли в один день він отримує повістку з військкомату і приходить похоронка на тата. Далі все сплелося в один день.
Перші дні служби, формування в Саратові військової частини, навчання і - попереду трагедія весни 1942 року біля Харкова, Курська і Оскола. Невдачі, непродумані дії командування, перше бойове хрещення, важкі оборонні бої та оточення. Тоді Червона Армія внаслідок диктаторських вказівок Сталіна і невдалих дій вищого військового командування потерпіла важку поразку від гітлерівців. А це – тисячі полеглих, тисячі полонених. Потрапив у полон і боєць Михайло Сізов. Але, напевно, Бог і те, що мама перехрестила, коли йшов на фронт, допомогли йому, оберігали життя. Разом із тисячами військовополонених фашисти заганяють у вагони по 250 чоловік і поїзд прямує на захід. Юнак був спритний, і не піддавався розпачу. Тому в нічну пору разом із товаришем вибирається через люк і стрибає з потяга. Це трапилось неподалік Рівного. На щастя, тільки під час стрибка отримали невеликі травми. А що робити далі, куди йти? Зберігаючи певну конспірацію, оминаючи дороги, вийшли на один із поліських хуторів, де їх переодягнули, дали продуктів і вказали шлях до лінії фронту. А в 42-му році це була важка небезпечна дорога. У Здолбунові двох юнаків перепинили місцеві поліцаї і відправили в жандармерію. Після допитів повірили, що хлопці вчилися в Рівному в училищі, а зараз повертаються у рідну Дніпропетровську область. Але поліцаї наказали лишатися в Здолбунові й направили їх на будівельні роботи. Зрозуміло, що вчорашні бійці Червоної Армії, які вже за кілька місяців і пороху понюхали, і знали, що таке смерть, і відчули на собі важкий удар фашистського приклада, почали шукати зв’язки з партизанами.
Михайла Сізова виділили місцеві підпільники і після певних перевірок почали давати завдання, щоб він у жандармерії вивідував інформацію. Але хлопець рвався у бій і через місяць-другий його вже переправляють в Шепетівку, а в березні 1943 року Михайло Сізов – партизан з’єднання Героя Радянського Союзу О. Федорова.
У з’єднанні відразу помітили командирські навики, бойовий досвід Михайла, призначили командиром відділення, згодом взводу. Став підривником, а оскільки партизанська війна - це в значній мірі рейкова війна, то наступний етап його бойової діяльності – рейди на залізницю і підриви фашистських поїздів. До сьогодні у пам’яті ветерана квітень 1944 року, коли вони на Рівненщині зустріли передові частини Радянської Армії. Попереду було формування спецпідрозділу, яке закидали у Чехословаччину, але на Михайла Андрійовича чекала вже інша доля – кілька років служив у правоохоронних органах, а з 1950 року він став нововолинцем. Будував шахти, місто, яке йому стало рідним, трудився кріпильником на шахті. Як зізнався, вдячний долі, що вона була до нього прихильною, провела через пекельні випробування. Радіє з того, що вже зустрічає 65-ту мирну весну.
Ігор ЛІСОВИЙ
| |
Переглядів: 1192 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0 | |